Jak przygotować podłoże pod płytki ceramiczne?

Przygotowanie podłoża pod płytki ceramiczne

Przed rozpoczęciem układania płytek ceramicznych należy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoga lub ściana powinna być równa, sucha, odtłuszczona, oczyszczona z luźnego materiału oraz zagruntowana. Wszystkie powierzchnie muszą być całkowicie stabilne i zdolne do przeniesienia dodatkowego obciążenia. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się, jakie podłoże pod płytki ceramiczne jest najlepsze i co należy zrobić, aby gres lub terakota dobrze trzymały się podłogi czy ściany.

Jakie podłoże pod glazurę, gres i terakotę?

Najlepsze powierzchnie do układania płytek to podłoże:

  • betonowe: wylewka, tynki cementowe i cementowo-wapienne, mur z betonu komórkowego,
  • gipsowe: wodoodporna płyta gipsowo-kartonowa, tynk gipsowy.

Można również montować glazurę i terakotę na płytach OSB, a nawet starych okładzinach ceramicznych pod warunkiem, że dobrze trzymają się podłoża. Nie zaleca się kładzenia płytek na sklejce, ponieważ zawiera substancje chemiczne, które mogą osłabiać przyczepność. Ponadto materiał ten dość łatwo rozszerza się i kurczy, co może prowadzić do powstawania spoin i pękania płytek.

Ocena stanu podłoża pod płytki

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy sprawdzić, czy powierzchnia ścian oraz podłóg nadaje się od układania płytek. Podłoże powinno być suche, czyste, równe, nienasiąkliwe oraz mieć odpowiednią stabilność. Stan warstwy spodniej można ocenić za pomocą prostych metod i narzędzi. Nie należy lekceważyć tego zadania, ponieważ jego pominięcie, może skutkować tym, że płytki będą po kilku miesiącach odpadać ze ściany lub pękać.

Podłoże musi być równe

Równość podłoża można zweryfikować przy pomocy długiej łaty, którą należy przyłożyć w różnych miejscach do ściany. Jeśli widoczne będą szpary większe niż 4 mm to miejsca takie trzeba zaznaczyć, a następnie zamaskować masą naprawczo-wyrównującą. Dzięki temu klej do płytek będzie miał odpowiednią grubość na całej powierzchni.

Ocena nośności

W przypadku podłoży mineralnych wykonanych na bazie cementu ich nośność można sprawdzić poprzez zarysowanie powierzchni ostrym narzędziem. Jeśli tynk będzie się kruszył lub odpadał, to jest to sygnał, że powierzchnia nie nadaje się do układania gresu lub terakoty. Innym prostym sposobem opukanie gruntu młotkiem. W miejscach, gdzie będzie słychać charakterystyczne, głuche odgłosy – tynk odstaje od ściany i należy go poprawić przed ułożeniem okładziny.

Z kolei płyty OSB lub kartonowo-gipsowe powinny mieć odpowiednią sztywność. W tym celu należy przeprowadzić ocenę, mocno naciskając podłoże ręką. Jeśli płyty będą się wyginały, to niestety, ale nie będą się nadawały do układania płytek. Okładzina ceramiczna położona na niestabilnej powierzchni może odpadać.

Przygotowanie podłoża w nowych budynkach

W nowo wybudowanych domach można rozpocząć prace glazurnicze po około 4-6 miesiącach od momentu zamknięcia budynku na etapie stanu surowego. Nie należy sugerować się tym, że wszystko zostało niedawno zrobione i nie trzeba sprawdzać stanu podłoża. Jeśli ściany i podłogi są równe, stabilne i suche, można je zagruntować. Następnie przystępuje się do układania gresu.

Stare podłoża

W przypadku starych podłoży należy liczyć się z większym nakładem prac. Ściany trzeba dokładnie oczyścić z farb, lakierów, a także różnego rodzaju zabrudzeń. Warto podkreślić, że istnieje możliwość położenia okładziny ceramicznej na stare płytki pod warunkiem, że te dobrze przylegają do podłoża. Jeśli ich przyczepność jest nieprawidłowa – można usunąć tylko część z nich i miejsca te wypełnić zaprawą wyrównującą. Gdy powierzchnia jest już równa, czysta i odtłuszczona to należy wówczas przeprowadzić gruntowanie pod płytki, a następnie ułożyć gres lub glazurę.

Kompleksowe układanie glazury i klinkieru

Jeśli szukasz sprawdzonej ekipy do ułożenia gresu lub klinkieru, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą! Świadczymy kompleksowe usługi glazurnicze już od lat. Przed położeniem ceramiki, odpowiednio przygotowujemy podłoże, czyścimy ściany oraz wykonujemy gruntowanie. Dzięki temu płytki są równo ułożone, mocno trzymają się powierzchni i ładnie wyglądają.